Постоянна изложба „Копривщица – просветен център през Възраждането“
Изложбата, представяща историята на възрожденското образование в Копривщица е открита на 1 ноември 2012 г. в Доросиевата къща, строена през 1840г.
Тази експозиция представя важна страна от историята на града, превърнал се през XIX в. в едно от най-значимите български възрожденски средища.
Експозицията разкрива историята на местното училище в трите му основни периода – килийна просвета, взаимно и класно образование. Сред най-ярките личности, представени тук са хаджи Геро Мушек, Неофит Рилски, Христо Пулеков, Йоаким Груев, Найден Попстоянов, Петър Жилков и други известни просветители или изтъкнати възпитаници на копривщенското възрожденско училище. Специална зала е отделена на педагога, книжовника и дипломата Найден Геров.
През епохата на Възраждането Копривщица е едно от главните средища на българската просвета и книжнина. Тук се раждат и работят много от най-ярките български учители и просветители.
Едно от по-известните килийни училища в града е открито през 1810г. в дома на Хаджи Геро Добрович Мушек, баща на Найден Геров и прототип на Каравеловия герой хажи Генчо.
През 1822г. нуждата от повече знания създава предпоставка за откриването на Обществено училище. Сградата, в която се е помещавало то е дарена от копривщенския благодетел чорбаджи Вълко Чалъков.
През 1837 г. Неофит Рилски открива в Копривщица второто взаимно училище в България. Въвежда се и взаимноучителният метод на обучение, известен като Бел-Ланкастърски по имената на своите създатели Андрю Бел и Джоузеф Ланкастър. По този метод един учител с помощта на по-напредналите ученици обучава много деца с помощта на по-напредналите свои ученици.
Нов етап в развитието на просветното дело настъпва с откриването на първото българско класно училище от Найден Геров през 1846 г. Променя се изцяло системата на преподаване. Превеждат се и се създават все повече учебници в областта на хуманитарните и естествените науки като граматика, география, физика, история и др.
Ценен експонат в експозицията е училищната икона на „Св. Св. Кирил и Методий“, чийто автор е Станислав Доспевски, нарисувана по поръчка на Найден Геров за копривщенското училище.
Експозицията включва множество оригинални учебници и учебни пособия от епохата, графични, фотографски и текстови материали, свързани с местната просветна история. Богатият снимков и документален материал представя многобройните учители и възпитаници на копривщенското възрожденско училище, участници в Априлското въстание, освободителното движение и строители на Нова България.
Важна част от експозицията са двете възстановки – на килийно и взаимно училище, разположени на първия етаж на къщата.